Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

22 sierpień 2016

Dożynki Gminne w Sterdyni

- Czas dożynek, tak silnie zapisanych w naszej polskiej, narodowej tradycji, był od wieków czasem radości  z dobrze wykonanej pracy. " Bóg błogosławił, ziemia plon wydała" ( Psalm 67). Wierzymy w boską opatrzność. Wierzymy, że uczciwa, sumienna praca, będąca, tak jak praca rolnika służbą społeczną, jest miła Najwyższemu – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie senator Waldemar Kraska podczas dożynek gminnych w Sterdyni. 

. - Rolnictwo nie jest łatwą formą działalności gospodarczej człowieka. – kontynuował - Zależność od sił przyrody, możliwość zniszczenia efektów naszej pracy przez klęski żywiołowe, takie jak susza, wymarznięcia, gradobicie i inne, każe z pokorą podchodzić do pracy rolnika. Ten rok także nie jest wolny od zjawisk klęskowych. Musimy wreszcie wypracować spójny system pomocy dla dotkniętych klęskami rolników, oparty nie na uznaniowości, często bardzo nieprecyzyjnym szacowaniu strat i zmiennych możliwościach finansowych państwa, ale na systemie uczciwych ubezpieczeń, w których państwo pokryje znaczącą, niemożliwą do zapłacenia przez konkretnego rolnika część składki ubezpieczeniowej - mówił senator.

W dalszej części swego przemówienia zwrócił uwagę na trudną sytuację na rynkach rolnych w Europie, na kryzys na rynku mleka, upadku produkcji trzody chlewnej w naszym kraju spowodowany nieodpowiedzialną polityka poprzednich władz. -  Obserwujemy zamieszanie na rynku zbóż, wywołane m.in. lokowaniem w Polsce bezcłowego kontyngentu zboża ukraińskiego. Te przykłady to tylko niektóre z problemów zgłaszanych przez polskich rolników – mówił dalej.

Zwrócił uwagę na działania podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości na rzecz poprawy sytuacji polskiego rolnictwa - W trybie pilnym przyjęliśmy korzystne dla polskich rolników rozwiązania w obrocie ziemią rolniczą, zabezpieczając ją przed wykupem przez obcokrajowców i spekulacją rynkową, utrzymując jednocześnie możliwość osiedlania się na wsi wszystkich, którzy właśnie tam chcieliby zamieszkać. Zaraz po wakacjach, na wniosek rządu, Parlament przyjmie ustawy eliminujące patologie w skupie i handlu artykułami rolnymi, gdzie zdarza się, że różni pośrednicy oszukują rolników zaniżając cenę, a nawet nie płacąc za skupione produkty. Zostanie ukrócony także proceder nierównoprawnego traktowania producentów żywności przez sieci handlowe, płacące często po wielu miesiącach, przerzucające problemy i ryzyko na rolników – dostawców. W najbliższym czasie wprowadzimy, wzorem innych państw unijnych, możliwość legalnej sprzedaży produktów spożywczych przez gospodarstwa rolne bezpośrednio dla konsumentów.

Senator Kraska zwrócił także uwagę na „odzyskanie” polskiego rynku dla polskiej żywności i ochronę polskich konsumentów przed produktami z dodatkiem GMO.

Na zakończenie przekazał życzenia rolnikom - Ciesząc się z zakończonych żniw, pragnę jeszcze raz wszystkich Państwa serdecznie pozdrowić i podziękować za Waszą pracę i plony, za pielęgnowanie i poszanowanie ojcowizny. Życzę Państwu, Państwa  rodzinom i bliskim zdrowia i wszelkiej pomyślności. Życzę, aby polska wieś z każdym rokiem stawała się coraz silniejsza ekonomicznie i zasobniejsza – zakończył swoje przemówienie.

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Anny w Sterdyni, po której uczestnicy w barwnym korowodzie, przy dźwiękach orkiestry strażackiej przeszli na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Tam odbywała się dalsza część uroczystości. Po przekazaniu przez starostów dożynkowych chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna oraz miodu, wójt gminy pani Grażyna Sikorska pokroiła chleb i częstowała nim zgromadzonych.

Podczas uroczystości nie zabrakło występów artystycznych zespołów ludowych z różnych miejscowości oraz dziecięcych i młodzieżowych działających przy GOKiS. Czynne było wesołe miasteczko, stoiska z rękodziełem ludowym, swoje namioty rozstawiły m.in. KRUS, ARiMR, Spółdzielnia Mleczarska z Kosowa Lackiego a wieczorem odbył koncert zespołów disco polo.  

 

 

 

 

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Święto PSP i nowy samochód strażacki 23.06.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 25 633 97 59

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2022 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.