Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

02 październik 2016

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego zrzut XXI ekipy cichociemnych żołnierzy AK w Starych Łepkach

W czwartek 29 września w miejscowości Stare Łepki w pow. Łosickim gm. Olszanka nastąpiło odsłonięcie pomnika upamiętniającego zrzut XXI ekipy cichociemnych żołnierzy AK, który odbył się nocą z 17 na 18 lutego 1944 roku w składzie: por. Piotr Szewczyk „Czer”, por. Józef Czuma „Skryty”, ppor. Jacek Przetocki „Oset”, ppor. Tadeusz Benedykt „Zahata” zorganizowany i zabezpieczony przez żołnierzy z miejscowych placówek BCH podokręgu IVA – Siedlec.

Uroczystości rozpoczęła msza święta polowa na placu byłej szkoły w Starych Łepkach, której przewodniczył ks. płk Marek Pietrusiak,  homilię wygłosił ks. Andrzej Głasek proboszcz parafii Hadynów.  Po eucharystii rozpoczęła się część pokazowa - rekonstrukcja skoku czterech bohaterów, przybliżająca historie tamtej nocy z udziałem skoczków żołnierzy z jednostki specjalnej z  IX Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, który stacjonuje w Lidzbarku Warmińskim. Po czym nastąpiło odsłonięcie pomnika zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Z tej okazji w imieniu senatora odczytała list skierowany do organizatorów oraz lokalnej społeczności a także złożyła wieniec pracownik biura  Elwira Hawryluk.

Poniżej treść listu:

SZ. P.

Starosta Powiatu Łosickiego

Wójt Gminy Olszanka

Burmistrz Miasta i Gminy Łosice

Burmistrz Miasta i Gminy Mordy

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej

 

Serdecznie dziękuję władzom lokalnym oraz organizatorom za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Takie spotkania jak to, są po to, aby dawać świadectwo naszej pamięci o partyzantach, którzy z niezwykłą odwagą i poświęceniem bronili swej Ojczyzny Polski i jej wolności. Niestety ze względu na inne zobowiązania nie mogę wspólnie z Państwem brać udziału w tak ważnych dla całej społeczności Powiatu Łosickiego obchodach.

Cichociemni, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich, wysyłani do okupowanej Polski z Wielkiej Brytanii, a następnie z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami.

Obchodzona dzisiaj uroczystość odsłonięcia pomnika zrzutu XXI ekipy cichociemnych żołnierzy AK na placówkę ‘’PUCHACZ’’  to szczególna okazja by uczcić pamięć polskich spadochroniarzy pełniących służbę w szeregach ZWZ-AK w okupowanej Polsce, którzy stali się elitą Polski Walczącej.

Przeżywanie rocznic oraz wydarzeń historycznych wpływa na wzmacnianie wspólnoty narodowej, ale też przyczynia się do utrwalania faktów historycznych, które niestety obecnie dla różnych celów często są zniekształcane. Dlatego tego typu uroczystości mają ogromną wartość nie tylko w kontekście prawdy historycznej, ale także wychowania młodego pokolenia. Jest to dobra lekcja patriotyzmu.

Dziękuję władzom oraz wszystkim organizatorom i inicjatorom uroczystości za tę lekcję i zachęcam do dalszego czynnego udziału w promowaniu historii regionu. Wszystkim przybyłym gościom dziękuję za szerzenie kultu pamięci walczących i poległych za Naszą Ojczyznę, dla Naszej Ojczyzny i dla Nas.

Foto: podlasie24.pl

 

 

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488, 25 633 97 59,

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2024 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.