Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

31 październik 2017

Senator Waldemar Kraska w Katolickim Radiu Podlasie

Senator Waldemar Kraska, przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia był gościem Marcina Jabłkowskiego w poniedziałkowej (30. października) audycji O Tym Się Mówi w Radiu Podlasie. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim sytuacji w polskiej i lokalnej służbie zdrowia.

 

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, a także czynny zawodowo lekarz, odniósł się do trwającego w dalszym ciągu protestu lekarzy rezydentów. Jak powiedział, przyczyny tego protestu już się wyczerpały. Przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało do 2025 roku wzrost nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6% Produktu Krajowego Brutto. To, zdaniem gościa Radia Podlasie wyraźna deklaracja, a zarazem spełnienie postulatów protestujących. Na zarzuty o zbyt długim czasie dochodzenia do wspominanych 6% odpowiedział, że wynika to z odpowiedzialności za inne dziedziny życia utrzymywane z budżetu krajowego.

Waldemar Kraska podkreślił, że o ile protest wyrósł na fali autentycznego zmartwienia młodych lekarzy, o tyle „podłączający” się pod niego politycy nie tworzą dobrej atmosfery do rozmów. Odpowiadając na groźby odpływu wykształconych lekarzy za granicę, gość Radia Podlasie przypomniał, że problem z ilością lekarzy miał miejsce również za czasów jego czasów studenckich. Państwo rozwiązało tę kwestię fundując stypendia dla studentów medycyny, którzy później musieli je odpracować. Jak powiedział, może to być pomysł do którego warto wrócić. Jednocześnie odżegnał się od pomysłów wprowadzenia odpłatności za studia medyczne.

Komentując przegłosowaną przez Sejm w ubiegły piątek (27. października) ustawę o Podstawowej Opiece Zdrowotnej Senator Waldemar Kraska wyraził zadowolenie z kierunku i sposobów zmian. Jak wytłumaczył, nowe przepisy w znaczącym stopniu ułatwią życie pacjentowi, którego na drodze leczenia będzie prowadził koordynator zatrudniony przez POZ. Na pytanie, czy nie spowoduje to zbytniego przeciążenia pracą lekarzy rodzinnych parlamentarzysta przypomniał, że oprócz zwiększenia zakresu obowiązków, ustawodawca przewidział na to środki finansowe.

Odnosząc się do sytuacji sokołowskiego SPZOZ, z którym Waldemar Kraska jest od wielu lat związany zawodowo, podkreślił, że jest ona coraz lepsza. Parlamentarzysta podkreślił swoje zadowolenie ze środków, które trafią do placówki w ramach nadwykonań, a także z tych, które pozwolą na zakup nowej karetki ze sprzętem pozwalającym na transport noworodków.

tekst i zdjęcie: www.podlasie24.pl

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488, 25 633 97 59,

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2024 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.