Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

06 czerwiec 2018

Konferencja „Udział polskich uczonych w projektach międzynarodowych”

W Senacie 4 czerwca 2018 r. polscy naukowcy zaprezentowali międzynarodowe medyczne projekty badawcze, w których biorą udział. Inicjatorem spotkania był marszałek Stanisław Karczewski.

„Mam nadzieję, że dzisiaj będziemy mówić nie tylko o poszukiwaniach nowych, innowacyjnych metod leczenia różnych chorób, ale także o barierach w badaniach, o tym, jak ułatwić państwu pracę” – mówił marszałek Senatu, otwierając konferencję. „Chcemy budować mosty między nauką polską a międzynarodową, ale trzeba zacząć od odbudowy naszego wzajemnego zaufania” – podkreślił. „Dzięki temu nauka polska będzie mogła wyjść na zewnątrz” – dodał. Zdaniem marszałka Stanisława Karczewskiego, aby zapewnić następstwo pokoleń w nauce, należy w różny sposób zachęcać młodych ludzi do rozwijania pasji.

Przewodniczący Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska zaznaczył, że Senat od kilku lat organizuje konferencje poświęcone zagadnieniom szeroko rozumianego zdrowia.

„Ta konferencja pokaże, jaką rolę odgrywamy w naukowej społeczności międzynarodowej” – przekonywał przewodniczący Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN prof. Jerzy Walecki. Jak wskazał, na uwagę zasługują przede wszystkim odkrycia dotyczące komórek macierzystych przy współudziale polskich badaczy.

Podczas konferencji mówiono o medycynie regeneracyjnej chorób mózgu. „Przez wiele lat żyliśmy w przekonaniu, że w centralnym układzie nerwowym nie zachodzi regeneracja. Ostatnie fascynujące osiągnięcia medyczne wskazują, że jest możliwe spowodowanie regeneracji, co daje nadzieję chorym, dotkniętym różnymi chorobami, w tym udarem” – powiedział prof. Tomasz Trojanowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Oleczeniu udaru mózgu z wykorzystaniem komórek macierzystych mówiła dr Małgorzata Dorobek z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie, o roli neuroobrazowania w leczeniu tego schorzenia zaś – prof. Jerzy Walecki.

Prof. Edward Darżynkiewicz z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący badania nad syntetycznym mRNA (chodzi o analogi czapeczki mRNA), współautor patentu w tej dziedzinie, współpracujący od 1980 r. z 27 laboratoriami, mówił o zastosowaniu syntetycznego mRNA w biotechnologii, medycynie i inżynierii komórek macierzystych. Jak mówił, użycie sztucznych czapeczek mRNA może okazać się kluczem do skutecznej immunoterapii.

Badaniom nad wykorzystaniem nowoczesnych technik radiologicznych w leczeniu udaru i glejaków złośliwych poświęcone były referaty dr Mirosława Janowskiego z John Hopkins University – Baltimore i Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie („Precyzja podań dotętniczych do mózgu poprzez zastosowanie obrazowania w czasie rzeczywistym w MRI”) oraz dr Michał Zawadzki z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który zastosował w praktyce metodę dotętniczego leczenia glejaka złośliwego pod kontrolą MRI.

Z kolei dr Piotr Walczak z John Hopkins University – Baltimore i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie omówił nowatorską metodę leczenia stwardnienia zanikowego bocznego przy wykorzystaniu komórek pomocniczych – glejowych. Jak wynika z projektu badawczego, którego dr Piotr Walczak jest koordynatorem, przeszczepienie tych komórek może doprowadzić do poprawy funkcji układu nerwowego.

O badaniach, których celem jest znalezienie sposobu zapobiegania odrzucania przez organizm komórek macierzystych, mówiła dr Aleksandra Klimczak z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Podczas konferencji naukowcy przedstawili projekty realizowane we współpracy z ośrodkami zagranicznymi, jak m.in.: „Poszukiwanie mechanizmów komórkowych i molekularnych, uszkodzenia mieliny i oligodendrocytów w stwardnieniu rozsianym” (prof. Krzysztof Selmaj z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztyniewe współpracy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku), „RAMCIP – Robotyka w opiece długoterminowej nad chorymi z otępieniem (EU grant Horizon 2020)” (prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie z RA MCIP – Robotic Assistant for MCI Patients at home – Saloniki), „Najnowsze trendy i perspektywy w zwalczaniu chorób sercowo-naczyniowych – nanotechnologie, obrazowanie i komórki macierzyste” (prof. Maciej Kurpisz z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu), „Telemedycyna i teleedukacja przyszłością w rozpoznawaniu i leczeniu chorób siatkówki w Polsce” (prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz European School for Advanced Studies in Ophthalmology – Lugano).

źródło: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488, 25 633 97 59,

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2024 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.