„Podlaskie drogi do Niepodległości” konferencja połączona z premierą książki pod tym samym tytułem. Patronat honorowy senatora Waldemara Kraski
20 września w Kosowie Lackim odbyła się konferencja „Podlaskie drogi do Niepodległości”, połączona z premierą książki pod tym samym tytułem Patronat honorowy objął senator Waldemar Kraska. Był to jeden z głównych punktów obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kosowie Lackim.
Organizatorami byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim, Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury (Drohiczyn) i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza, który w swojej homilii nawiązywał do patronów tego dnia – Świętych Męczenników Koreańskich, ale też i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówił o tym w kontekście Podlasia – regionu będącego swoistym fenomenem na mapie walk niepodległościowych, walk militarnych, duchowych i kulturowych.
O godzinie 10.30 w MGOK przybyłych na konferencję przywitały Ewa Rutkowska – dyrektor MGOK, Alicja Simanowicz - prezes Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury oraz Elżbieta Radomska - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Kosowskiej, po czym głosy zabrali także patroni honorowi: senator Waldemar Kraska i Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, a rozpoczęcia konferencji dokonał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Swoim wystąpieniem naszkicował nie tylko dzieje Podlasia, ale i obraz walk niepodległościowych na jego terenie. Artur Ziontek opowiedział następnie o idei, jaka przyświecała redaktorom książki i organizatorom spotkania. A chodziło o pokazanie ponad stuletniej batalii, w której tak samo ważnym orężem, jak broń były duch i dziedzictwo kulturowe.
Po prezentacji tomu głos zabrali prelegenci – Artur Rogalski z Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz dr Mirosław Roguski. W wystąpieniach skrótowo zaprezentowali tematykę swoich umieszczonych w książce rozpraw.
Osobnym punktem były przygotowane na ten dzień wystawy: „Militarne Podlasiana" (Ze zbiorów Mirosława Olszewskiego i Andrzeja Pieńkowskiego), „Do Niepodległości i dalej... Publikacje regionalne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej im. H. Redlińskiej w Sokołowie Podlaskim" oraz „Z Kosowa ku Niepodległości" – wystawa MGOK przygotowana przez Artura Ziontka.
źródło: podlasie24.pl
Foto: podlasie24.pl
Foto: podlasie24.pl
Foto: podlasie24.pl
Foto: podlasie24.pl
Foto: podlasie24.pl