Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

13 listopad 2018

Pamiątkowa ławeczka i tablica Stefana Żeromskiego

W sobotę 10 listopada miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy i ławeczki Stefana Żeromskiego w Niemojkach. Obchody były połączone z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości. Uroczystość została zorganizowana przez Zespół Oświatowy w Niemojkach.

Pan senator na zaproszenie odpowiedział listem, który w trakcie odchodów odczytała pracownica biura senatora w Siedlcach.

Poniżej treść listu:

Sz. P.

 Małgorzata Hawryluk

 Dyrektor Zespołu Oświatowego w Niemojkach

               

Serdecznie dziękuję organizatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym za zaproszenie na uroczyste obchody 100 rocznicy Święta Niepodległości. Niestety inne zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno odwiedzaliśmy naszych zmarłych, którym także zanosiliśmy kwiaty i paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za ojczyznę. Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci… Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na 123 lata. Trzy bardzo silne mocarstwa rozdzieliły nasz kraj między siebie. Liczne powstania nie pomogły odzyskać wolności. Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i widział śmierć braci. Wolność - zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją. Prześladowani Polacy, na tułaczkę skazani nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami.

W dniu jutrzejszym w całej Polsce wybrzmiewać będzie hymn narodowy, będziemy składać wieńce i zapalać znicze. Nasi dziadkowie pamiętają czasy, gdy za śpiewanie hymnu można było stracić życie. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Dzisiejsze odsłonięcie pamiątkowej tablicy i ławeczki Stefana Żeromskiego niewątpliwie jest właśnie takim namacalnym dowodem na to, że jest w nas patriotyzm. Serdeczne gratulacje składam na ręce pomysłodawców oraz wykonawców tych nowych symboli które będą dalej przypominać potomnym że pamiętamy o tych, którzy oddali zdrowie, krew i życie, za to, byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

Dziękuję wszystkim za przybycie na spotkanie i za wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny i wszystkich naszych przodków.

 

   Z poważaniem

Waldemar Kraska

                                                                 Senator Rzeczypospolitej Polskiej

 

Niemojki, dnia 10 listopada 2018 roku

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

XII Mistrzostwa  Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach - 18 maja 2019 r.
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47
e-mail: biuro@kraska.home.pl

Dyżur senatora: 

poniedziałki, godz. 10:00-14:00

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 25 633 97 59

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2019 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.