Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

04 grudzień 2018

Konferencja w Senacie „Epidemia otyłości olbrzymiej – wyzwanie dla Polski”

- Otyłość nie jest efektem lenistwa czy zaniedbania żywieniowego. Uznajmy ją wreszcie, tak jak na całym świecie, za chorobę – apelował przewodniczący Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska. Dodał, że to choroba ze złożoną etiologią, a jej leczenie wymaga pracy wielu specjalistów. Zaznaczył, że w Polsce nie ma specjalizacji lekarskiej z zakresu leczenia otyłości.

Z inicjatywy marszałka Stanisława Karczewskiego w Senacie 3 grudnia 2018 r. dyskutowano o tym, jak diagnozować i leczyć otyłość. Wskazywano m.in. na potrzebę opracowania standardów organizacyjnych opieki nad chorymi z otyłością olbrzymią, przygotowania wytycznych i zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz ustalenia świadczeń gwarantowanych. Zastanawiano się czy leczeniem otyłości ma zajmować się lekarz specjalistaobesitolog, czy też zespoły specjalistów kilku dziedzin. Dyskutanci wskazywali, że w Polsce otyłość nadal jest traktowana jak skłonność, a nie choroba. Podkreślano, że wymaga kompleksowego leczeniaz udziałem dietetyka, fizjoterapeuty czy psychologa. Zwracano też uwagę, że nie ma placówek zajmujących się profilaktyką i leczeniem otyłości u dzieci i młodzieży; potrzebne są na przykład poradnie dietetyczne. Wskazywano ponadto na istotną rolę pielęgniarek i dietetyków w opiece nad chorymi.

Do uczestników konferencji „Epidemia otyłości olbrzymiej – wyzwanie dla Polski” marszałek Senatu skierował list, w którym podkreślił, że choć nadwaga i otyłość dotyczy połowy Polaków, to zbyt często traktuje się je jako defekt kosmetyczny, który można naprawić dietą cud i szybko zlikwidować. Tymczasem to potworna i przewlekła choroba. „Musimy zapobiegać otyłości i ją leczyć, gdyż leczenie jej powikłań jest o wiele kosztowniejsze” – stwierdził marszałek. Zwrócił też uwagę, że rzecznik praw pacjenta sygnalizował bardzo małą dostępność świadczeń zdrowotnych dla osób z otyłością. „Należy się też zastanowić nad różnego rodzaju regulacjami, które skłoniłyby producentów do obniżenia poziomu cukru w wyrobach spożywczych” – napisał marszałek Stanisław Karczewski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w październiku 2018 r. w koszyku świadczeń gwarantowanych znalazły się 4 rodzaje operacji bariatrycznych. Zwrócił uwagę na brak specjalistycznego sprzętu dla chorych na otyłość, np. łóżek operacyjnych. Wskazał też, że u polskich dzieci najszybciej w Europie rozwija się otyłość; już ok. 20% ma nadwagę.

„Chirurgia bariatryczna ratuje życie” – przekonywał dr hab. Mariusz Wyleżoł. Jak dodał, z 10 na każdych 100 chorych zakwalifikowanych do operacji można uratować. Operacja powinna być jednak przeprowadzana na odpowiednim etapie – im wcześniej tym lepiej. Podkreślił, że dzięki leczeniu chirurgicznemu otyłości ustępują jej niektóre powikłania, np. cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie, a także zmniejsza się ryzyko zapadania na choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory złośliwe. Przywołał też wyniki badań, według których u 95% chorych z wagą wskaźnika powyżej 35 BMI występuje przynajmniej jedno powikłanie otyłości.

Podczas konferencji mówiono także o wpływie otyłości olbrzymiej na rozwój cukrzycy typu 2 i choroby układu sercowo-naczyniowego. Założenia programowe grupy badawczej POL-WAGA przedstawił prof. Mariusz Frączek. Efektem jej badań ma być program diagnostyczno-terapeutyczny obejmujący różne stadia choroby z uwzględnieniem oceny stopnia jej zaawansowania i powikłań. Jak podkreślił prof. Mariusz Frączek, taki model zapewni większą personalizację leczenia otyłości. Z kolei o działaniach Fundacji OD-WAGA mówiła jej prezes Magdalena Gajda.

źródło: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

foto: senat.gov.pl

Foto: senat.gov.pl

foto: senat.gov.pl

foto: senat.gov.pl

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488, 25 633 97 59,

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2023 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.