Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

08 styczeń 2019

Orszak Trzech Króli w Kosowie Lackim

W niedzielę, 6 stycznia  ulicami Kosowa Lackiego po raz kolejny przeszedł uroczysty Orszak Trzech Króli, pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi", które przypominało o wyborze Karola Wojtyły na Papieża oraz jego pierwszą pielgrzymkę do Polski.

Święto Trzech Króli to uroczystość mająca na celu uczcić objawienie Boga człowiekowi i obecność Boga w historii człowieka. To właśnie tego dnia przypomina się pochód trzech króli, mędrców ze Wschodu prowadzonych do Jezusa, aby złożyć mu hołd jako mesjaszowi i królowi.

Organizatorami jak co roku były Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim, Urząd Miasta i Gminy, kosowskie placówki oświatowe, koło regionalne oraz Fundacja Orszak Trzech Króli, która koordynowała akcję w całej Polsce.

Miejscem spotkania i wymarszu był parking przed Urzędem Gminy. Po godzinie 11:00 burmistrz Jan Słomiak przywitał wszystkich przybyłych. Głos zabrał również Senator Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Kraska, który jako mieszkaniec miasta co roku aktywnie bierze udział w Orszaku. Natomiast Proboszcz, ks. kan. Paweł Anusiewicz udzielił błogosławieństwa. Następnie barwny korowód wyruszył w kierunku kościoła parafialnego.

Na specjalnie skonstruowanej platformie jechała kapela ludowa oraz zespół wokalny działający przy MGOK. Przewodzili oni śpiewowi kolęd, do którego ochoczo włączali się pozostali uczestnicy przemarszu. Za kapelą i okolicznościowymi sztandarami maszerowali trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. W ich role wcielili się burmistrz Jan Słomiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wiesław Wiśniewski oraz I Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Radosław Trąba. Za nimi podążali pozostali uczestnicy orszaku, wiele osób maszerowało w przygotowanych własnoręcznie kostiumach.

Po raz drugi w centrum miasteczka stanęła Stajenka Betlejemska. W rolę Maryi i Józefa bardzo wiarygodnie wcielili się Aneta i Artur Ziontkowie. Świętej Rodzinie towarzyszyły żywe zwierzątka: kucyk i dwie kózki użyczone przez Katarzynę i Bartłomieja Latosów oraz gołębie, które z kolei użyczył p. Ryszard Kryczka. Zbliżając się do Stajenki królowie oddali symboliczny pokłon Dzieciątku oraz złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto.

Uroczystości w kościele parafialnym rozpoczęły się krótkim koncertem kolęd w wykonaniu chóru kościelnego, scholi oraz Eweliny Krzymowskiej, prowadzonych przez organistę Marka Krzymowskiego. Uroczystą Mszę Świętą odprawił oraz homilię wygłosił proboszcz, ks. kanonik Paweł Anusiewicz, który na zakończenie skierował serdeczne podziękowania pod adresem wszystkich osób, instytucji, grup nieformalnych, śpiewaków i kapeli, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji przedsięwzięcia oraz które czuwały nad jego sprawnym i bezpiecznym przebiegiem. Msza Święta została jak co roku odprawiona w intencji wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Kosów Lacki.

tekst: zyciesokolowa.pl; M-GOK Kosów Lacki

 

 

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Jabłonna Lacka 15 czerwca 2019 r.
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47
e-mail: biuro@kraska.home.pl

Dyżur senatora: 

poniedziałki, godz. 10:00-14:00

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 25 633 97 59

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2019 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.