Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

29 styczeń 2019

Gościńcem przez Mazowsze i Podlasie

Gościńcem przez Mazowsze i Podlasie – to tytuł konferencji podsumowującej projekty oznakowania szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego.  Organizatorami konferencji była Lokalna Organizacja Turystyczna „ Wielki Gościniec Litewski” oraz Sokołowski Ośrodek Kultury, a odbyła się ona 25 stycznia 2019 r.

Biorący udział w spotkaniu senator Waldemar Kraska pogratulował pomysłodawczyni projektu reaktywacji Wielkiego Gościńca Litewskiego wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i podkreślił jego rolę dla historii naszego regionu.

Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego ma być najbardziej atrakcyjnym szlakiem w Polsce, będzie promował produkty turystyczne. Jego trasa będzie wiodła z Warszawy do Wilna  przez wschodnie Mazowsze i Podlasie. Szlak został oznakowany 181 znakami drogowymi turystycznymi i 29 tablicami informacyjnymi. Ustawione znaki turystyczne kierują do obiektów historycznych, które warto zobaczyć i poznać ich historię przemierzając szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego. Zakup znaków i tablic informacyjnych został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wielki Gościniec Litewski był przez kilka wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim, biegnąc przez Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok, Grodno. Trasa w poszczególnych latach zmieniała się, zbaczając z głównego traktu, jednak istnienie kilku wariantów gościńca nie zmieniało w sposób zasadniczy jego biegu. Z Wilna szlak prowadził do Rosji, a z Warszawy do najważniejszych stolic Europy. Szlakiem podróżowali ludzie różnych narodowości, wyznań, stanów i zawodów. Podczas podróży  zatrzymywali się na kolejnych stacjach w miastach na szlaku. Dzięki tym przystankom miasta odnosiły konkretne korzyści w postaci opłat handlowych, ceł, myta. Przejeżdżający tędy kupcy zatrzymywali się i handlowali towarami w dni targowe i jarmarki, w miejscowościach posiadających odpowiednie przywileje musieli sprzedawać towary po cenach atrakcyjnych dla ich mieszkańców. Oprócz wymiany handlowej znaczenie dla miejscowej ludności miał ciągły kontakt z podróżnymi, możliwość poznania ich zwyczajów, języka, nowinek technicznych i obyczajowych.

źródło: podlasie24.pl

Foto: sokolowskakultura.pl

Foto: sokolowskakultura.pl

Foto: sokolowskakultura.pl

Foto: sokolowskakultura.pl

Foto: sokolowskakultura.pl

Foto: sokolowskakultura.pl

Foto: sokolowskakultura.pl

 

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Uroczystość upamiętniająca Annę Walentynowicz - 8 kwietnia 2019 r. Zespół Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47
e-mail: biuro@kraska.home.pl

Dyżur senatora: 

poniedziałki, godz. 10:00-14:00

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 25 633 97 59

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2019 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.