Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

02 sierpień 2019

Senacka Komisja Obrony Narodowej w siedleckim garnizonie

Z inicjatywy senatora Waldemara Kraski 25 lipca 2019 r. Senacka Komisja Obrony Narodowej odwiedziła 18. Dywizję Wojska Polskiego w Siedlcach. W spotkaniu studyjnym, którego celem było zapoznanie z aktualnym stanem formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej uczestniczyli także: przewodniczący komisji  Jarosław Rusiecki oraz senatorowie Waldemar Kraska, Jan Dobrzyński, Robert Mamątow i Rafał Ślusarz. Z  działaniami podjętymi w celu organizacji Żelaznej Dywizji przybyłych gości zapoznał Generał Jarosław Gromadziński.

Konsekwencja i upór w dążeniu do realizacji powziętego planu zaowocowały powstaniem dużej jednostki ochraniającej wschodnią część kraju. Członkowie Komisji Obrony Narodowej w tym senator Waldemar Kraska są zadowoleni z dotychczasowych efektów. Oprócz aspektu obronnego powstanie tak dużej jednostki jest nie tylko odbudową zaplecza obronnego ale także wzmocnieniem gospodarki i infrastruktury ściany wschodniej kraju. Co będzie z kolei miało duże przełożenie na rynek pracy, handel i usługi.

W Siedlcach ma stacjonować około 3000 żołnierzy. Jak na razie problemów z chętnymi do służby nie ma, ale najwięcej chętnych będzie potrzeba w latach 2020-21. Ich obecność ma pomóc w dalszym rozwoju regionu a zakres terytorialny dywizji będzie sięgał od Łomży aż do Przemyśla. Formowanie jednostki odbywa się w dwóch etapach. Do 2020 będzie gotowe dowództwo, sztab dywizji i batalion dowodzenia w Siedlcach oraz zręby nowej, 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. Rozpoczęło się też formowanie pułku logistycznego w Łomży, a 1 września, 18. Dywizji Zmechanizowanej zostaną formalnie podporządkowane dwie istniejące jednostki: 1. Brygada Pancerna i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Certyfikacja całości i włączenie dywizji w system obronny kraju planowane jest na czerwiec roku 2021. Sztab dywizji jest już po ćwiczeniach praktycznych „Dragon-19”.  Zaawansowane są również przygotowania do budowy nowych obiektów tj.: siedziba sztabu czy garaże dla batalionu dowodzenia. Prace budowlane mają się rozpocząć na początku przyszłego roku, a pierwsze trzy budynki koszarowe oraz budynek sztabu mają być gotowe na koniec roku 2021. Do tego momentu sztab będzie działał w warunkach polowych.

Drugi etap formowania dywizji składającej się z czterech brygad (pułk artylerii, pułk przeciwlotniczy, batalion rozpoznawczy i pułk saperów) osiągnie pełną zdolność bojową do końca 2026 roku.

Dywizja przyjęła imię generała Tadeusza Buka - tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Foto: Janusz Mazurek 

Foto: Jarosław Rusiecki /FB

Foto: Jarosław Rusiecki /FB

Foro: Jarosław Rusiecki /FB

Foto: Janusz Mazurek 

Foto: Janusz Mazurek 

Foto: Jarosław Rusiecki/FB

 

 

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488, 25 633 97 59,

 

© 2024 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.