Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

30 sierpień 2019

TOP SOR Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale ratunkowym

19 sierpnia senator Waldemar Kraska jako wiceminister zdrowia podpisał umowę na realizację programu TOP SOR czyli tryb obsługi pacjenta  w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Projekt zapewniający pełne bezpieczeństwo pacjenta  w SOR, wprowadza triaż, który sprawi, że pacjent najbardziej potrzebujący pomocy otrzyma tą pomoc jak najszybciej. Na realizację  tego programu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał blisko 40 mln zł dla LPR.

„Triaż” - procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. W Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej „segregator” ma tylko 30 sek. System TOPSOR będzie mierzył czas dla każdego pacjenta, prognozował czas oczekiwania na kontakt z lekarzem, analizował parametry medyczne i przydzielał do odpowiednich kategorii. Poszczególne kolory przydzielane pacjentom oznaczać będą stopień pilności oczekiwania na wizytę lekarską. 

Pieniądze z dofinansowania zostaną przeznaczone na zakup biletomatów, komputerów, tabletów i oprogramowania do rejestracji pacjentów zgłaszających się na SOR. Wszystko to ma pomóc w rozładowaniu kolejek i usprawnieniu pracy tych oddziałów. TOP SOR ma też zmniejszyć ryzyko, że pacjent, któremu trzeba udzielić natychmiastowej pomocy, czeka na nią przez wiele godzin. W tym celu poza triażem, czyli segregowaniem pacjentów pod kątem pilności przyjęcia na SOR, ma być także tzw. retriaż, czyli ponowne sprawdzanie, czy pacjent został poprawnie zaklasyfikowany do grupy chorych, którzy nie potrzebują natychmiastowej pomocy, lub czy jego stan się nie pogorszył. Zasady triażu i retriażu mają być jednolite na wszystkich SOR-ach w kraju. Do października ma być dostarczony do szpitali sprzęt a do tego czasu pracownicy SOR-ów mają też przejść szkolenia z obsługi nowych programów. Dane zbierane w ramach TOP SOR mają być gromadzone i analizowane, tak by dokładnie było wiadomo, jaki gdzie jest średni czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie. Na razie do TOP SOR zakwalifikowano 76 szpitali największych SOR-ów w kraju. Według Ministerstwa Zdrowia obsługują one 80 proc. wszystkich pacjentów, którzy na oddziałach ratunkowych szukają pomocy. Dlatego właśnie w nich system będzie wdrożony w pierwszej kolejności. Program TOP SOR ma być jednak kontynuowany w przyszłym roku – biletomaty i tablety mają wówczas trafić do pozostałych 156 oddziałów ratunkowych w całym kraju.

 

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488, 25 633 97 59,

 

© 2024 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.