Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

22 czerwiec 2022

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa księdza kanonika Stanisława Falkowskiego

W niedzielę 19 czerwca w kościele parafialnym w Niecieczy odbyła się uroczysta msza święta w intencji 60-lecia święceń kapłańskich oraz 50-lecia pobytu na Ziemi Sokołowskiej księdza kanonika Stanisława Falkowskiego. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. 

Obecny był również biskup senior Antoni Dydycz oraz licznie księża, w tym jego wychowankowie i współpracownicy.

We mszy uczestniczyli także senator, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, starosta sokołowski Elżbieta Sadowska wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Jackiem Odziemczykiem, przedstawiciele Solidarności Rolników Indywidualnych oraz sokołowskiej Solidarności, delegacja z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niecieczy, rodzina, parafianie i znajomi księdza.

Przed mszą świętą życiorys księdza Falkowskiego przedstawił Jacek Odziemczyk, zwracając uwagę szczególnie na jego działalność patriotyczną i opozycyjną.  Do biografii nawiązał także w trakcie homilii biskup Piotr Sawczuk.

Pod koniec mszy świętej senator Waldemar Kraska wraz z kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anną Kaszubą wręczyli jubilatowi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Następnie delegacje przekazały ks. Stanisławowi życzenia i bukiety kwiatów.

Senator Waldemar Kraska podziękował jubilatowi za jego patriotyczną działalność. Mówił, że spotkania z księdzem zawsze były lekcją historii i wielkiego patriotyzmu, podczas których pocieszał i dodawał otuchy. Zawsze był też człowiekiem życzliwym i skromnym.

Ksiądz Stanisław Falkowski urodził się w 1938 r. w miejscowości Filipy, święcenia kapłańskie przyjął w 1962 r. z rąk biskupa Ignacego Świrskiego. Jako wikary posługę pełnił w miejscowościach: Ostrów Lubelski, Ryki, Tuczna, Żelechów, Stoczek Węgrowski, Sokołów Podlaski. Od lipca 1982 r. do sierpnia 2013 r. był proboszczem w Niecieczy Włościańskiej, gdzie przebywa do obecnej chwili jako rezydent emeryt.

Ksiądz Stanisław był bardzo zaangażowany w działalność opozycji niepodległościowej. Od 1976 r. zaczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników, spotykał się m.in. z księdzem Janem Zieją. Związany był także z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacją Polski Niepodległej, a w chwili kiedy powstała Solidarność zaczął współpracę z tą organizacją. Blisko związany był  z księdzem Jerzym Popiełuszką, jeździł na comiesięczne msze odprawiane w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, które często koncelebrował. W tym czasie był inwigilowany i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa, która zarzucała mu wspieranie Solidarności i organizowanie nielegalnych zgromadzeń.  Co roku, 23 maja w rocznicę stracenia ks. gen. Stanisława Brzóski odprawiał w Sokołowie Podlaskim msze w intencji Ojczyzny, często połączone ze składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy przy pomniku. W 1986 r. został za to skazany przez Kolegium do Spraw Wykroczeń na wysoką grzywnę. 

Na plebanii u księdza Stanisława często spotykali się działacze opozycyjni. Był bardzo zaangażowany w pomoc zarówno robotnikom, jak i rolnikom, uważany był przez nich za niekwestionowany autorytet moralny. Po wprowadzeniu stanu wojennego odwiedzał w więzieniach internowanych i wspierał materialnie ich rodziny. Współorganizował druk prasy podziemnej.

W 2007 r. ksiądz Stanisław Falkowski został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2016 r. „Krzyżem Wolności i Solidarności”, a w 2021 r. Medalem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Zdjęcie: drohiczynska.pl/ks. Marcin Szymanik

Zdjęcie: drohiczynska.pl/ks. Marcin Szymanik

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 25 633 97 59

 

Biuro interwencji PiS

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
tel. 692 386 488
czynne:

poniedziałek - piątek, godz. 9:00-13:00

© 2022 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.